Бокс: Від Походження до Сучасності

Для своїх читачів ми підготував стислу історичну довідку про бокс. Небагато хто знає, що кулачні бої були на початку розвитку спортивної індустрії. Перші змагання, які у примітивній формі нагадують сучасний бокс, мають коріння ще у давньогрецькі часи.

Не менш вражаючим фактом є те, що поява боксу як дисципліни на Олімпійських іграх налічує 688 рік до нашої ери. Звісно, про лідерів сучасної спортивної індустрії, таких як футбол і хокей, тоді й мови не було.

Бої, що нагадують боксерські змагання, також не обминали Древній Рим, де цей вид змагань на рівні престижу порівнювався з гладіаторськими боями. Падіння Римської імперії не призвело до зменшення інтересу глядачів до кулачних боїв, а популяризація цієї дисципліни продовжила швидко охоплювати Євразійський континент, поступово розповсюджуючись і на інші частини світу.

Сучасний Бокс

Початком сучасного боксу вважається 1882 рік. Тоді на британських островах відбулося важливе обговорення, яке отримало назву “Справа Куні”. Після судових слухань було прийнято рішення – з того часу боксерські поєдинки проводяться в рукавичках.

Ці правила, фактично, витіснили класичні бої голими кулаками через високі ризики нанесення серйозних ушкоджень спортсменам, які, у деяких випадках, були невідповідними життю. В результаті ці нововведення швидко розповсюдилися у боксерських клубах по всьому світу, а спортсмени почали дотримуватися міжнародного формату, який був запропонований у Англії.

Класифікація Боксерів

Так само, як футбольний клуб, хокейна збірна або окремий тенісист, кожному боксеру присвоюється стиль, який він відстоює. У сучасному боксі виділяють кілька основних тактик та стилів бою:

  • Панчер – боєць, який веде поєдинки на середній або короткій дистанції, не боїться стабільно атакувати опонента. Його основне завдання – відправити суперника в нокаут потужним ударом, яким він, відповідно, володіє. Найяскравіший приклад панчера – легендарний Майк Тайсон.
  • Чистий боксер або аутфайтер – спортсмени цього типу приділяють увагу аккуратному стилю бою. У ринзі такі бійці тримають довгу дистанцію від опонента, намагаючись виявити його помилки. Спортсмени цієї категорії, як правило, добре працюють ногами та мають високу техніку. За кращого аутфайтера в історії вважають Мухаммеда Алі.
  • Контрпанчер – стиль такого боксу відображено в його назві – дії на контратаках. Бійці цієї категорії можуть тривалий час приймати удари від суперників, але в певний момент провести серію ударів, відправивши опонента в глибокий нокаут. До найкращих представників цієї категорії експерти відносять показового Флойда Мейвезера.
  • Броулер або слаггер – боксери цієї категорії відомі тим, що регулярно наносять удари по дузі. Саме завдяки апперкотам та хукам броулери подолають суперників у ринзі. Такі бійці, як правило, не відрізняються швидкістю та рухливістю, але їм достатньо однієї помилки суперника, щоб відправити його у глибокий нокаут. Одним із загалом визнаних слаггерів є Роккі Марчіано, який став одним з найкращих у XX столітті.

Бокс в Україні

Український професійний бокс переживає колосальний підйом. Його народження поклали брати Клички, які встигли переписати історію цього виду спорту.

Це сталося в 2011 році, коли у німецькому місті Гамбург Володимир Кличко переміг одноголосним рішенням суддів Девіда Хея, завойовуючи пояс WBA. Після цього поєдинку українські спортсмени стали першими братами в історії, яким вдалося зібрати титули всіх організацій – IBF, WBO та WBA.

Здавалося б, що успіх Віталія та Володимира Кличко надовго затемнив можливі триумфи українських боксерів, які не зможуть наблизитися до їхніх досягнень. Проте нова плеяда спортсменів, вихованих українськими тренерами, не змусила себе довго чекати.

Звісно, мова йде про найбільш відомого діючого українського боксера – Олександра Усика. Благодаря йог досягненням бокс в Україні знову привертає увагу мільйонної аудиторії.