Новостная Ложка » “Міні-Трамп”, що підтримує Україну: що відомо про Хав’єра Мілея, який може очолити Аргентину

“Міні-Трамп”, що підтримує Україну: що відомо про Хав’єра Мілея, який може очолити Аргентину

Фото: Getty Images

В Аргентині у розпалі президентська кампанія. На найвищу посаду в країні претендує Хав’єр Мілей – праворадикальний кандидат, якого ЗМІ називають політичною сенсацією та “міні-Трампом”.

У першому турі виборів, який пройшов 22 жовтня, жоден із кандидатів не зміг набрати 45% голосів, необхідних для перемоги. Тож 19 листопада відбудеться другий тур.

У ньому змагатимуться міністр економіки Аргентини Серхіо Масса і депутат-лібертаріанець Хав’єр Мілей. У першому турі Массу підтримали майже 37% виборців.

Зараз дивляться

Мілей, якому соцопитування пророкували перемогу, посів друге місце з 30% голосів.

Президентські вибори в Аргентині відбуваються на тлі економічної кризи, знецінення песо та високої інфляції, що наближається до 140%. Місцева валюта втратила майже 95% своєї вартості за останні чотири роки: вартість $1 минулого тижня вперше перевищила 1000 аргентинських песо.

Країна має великий борг перед Міжнародним валютним фондом, а понад третина її мешканців перебувають за межею бідності.

Тож не дивно, що ультраправий кандидат Мілей має шанси перемогти кандидата від чинної влади.

Хав’єр Мілей: що про нього відомо

Хав’єр Мілей народився в 1970 році в Буенос-Айресі. Батько 53-річного політика був власником автобусного перевізника.

У ранні роки Мілей був голкіпером місцевого професійного футбольного клубу Чакаріта Хуніорс.

Він також захоплювався рок-музикою, співав у гурті Everest, який виконував кавери на пісні The Rolling Stones.

В інтерв’ю виданню The Economist Мілей повідомив, що припинив грати у професійний футбол через гіперінфляцію, що охопила Аргентину в 1980-х роках. Тож він обрав професію економіста, здобувши освіту в кількох вишах країни.

Згодом Мілей працював у фінансових компаніях, викладав в університетах Аргентини та за кордоном, написав низку книг.

Його погляди трансформувалися. Зрештою він став прихильником австрійської школи економіки, засновником якої є уродженець Львова Людвіг фон Мізес.

Хав’єр Мілей характеризує себе як “анархо-капіталіста”, тобто виступає за невтручання держави в економічну діяльність.

– Ви платите податки не добровільно, ви платите їх “під дулом пістолета”… Ми розуміємо державу як злочинну організацію, насильницьку організацію, яка живе за рахунок крадіжки у чесних людей. І суспільство набагато краще функціонує без держави, ніж з державою, я маю на увазі, на ідеальному рівні, – так Мілей пояснював свої погляди The Economist.

Вибори в Аргентині

Прихильники Хав’єра Мілея тримають копію стодоларової банкноти з його фотографією під час мітингу. Фото: Getty Images

У 2010-х роках Мілей був популярним коментатором економічної ситуації в Аргентині, виступаючи на телеканалах.

Він заснував власну передвиборчу коаліцію Свобода прямує вперед (La Libertad Avanza). З 2021 Мілей є депутатом парламенту від Буенос-Айреса.

Під час президентської кампанії 2023 року він приголомшив політичний істеблішмент своєю несподіваною перемогою на праймеріз у серпні.

Ставлення до Трампа та України

Хав’єр Мілей не приховував своїх симпатій до 45-го президента США Дональда Трампа, якого називав “одним із найкращих президентів в історії Сполучених Штатів”.

Крім того, Мілей заявляв, що поділяє погляди експрезидента Бразилії Жаїра Болсонару.

Однак на відміну від цих політиків, Мілей рішуче підтримує Україну. На початку повномасштабного вторгнення РФ він брав участь у заході на підтримку українців.

– Я був одним із перших.., хто засудив вторгнення в Україну, – наголосив Мілей в інтерв’ю The Economist.

Він висловив готовність зустрітися з українським лідером Володимиром Зеленським у перші місяці свого перебування на посаді президента, а диктатора Путіна назвав “автократом”.

Мілей зазначав, що “якщо ми захищаємо ідеї свободи, ми не можемо підтримувати та приймати вторгнення РФ в Україну”.

У вересні 2023 року Хав’єр Мілей взяв участь у заході, організованому посольством України в Аргентині. Тоді кандидати в президента сфотографувався з українським послом Юрієм Клименком, тримаючи аркуші паперу з гаслами на підтримку нашої держави.

Хав’єр Мілей тримав аркуш із написом Ми з Україною.

“Міні-Трамп”: які погляди просуває Мілей

Хав’єр Мілей просуває абсолютно радикальний підхід до управління країною. Враховуючи складну економічну ситуацію, значна частина виборців в Аргентині очікує змін, і Мілей для них є кандидатом, який обіцяє “підірвати” систему.

Його називають аргентинською сумішшю Дональда Трампа, Жаїра Болсонару (експрезидента Бразилії) і колишнього британського прем’єра Бориса Джонсона, інформує The Guardian.

Видання The New York Times назвало Мілея “міні-Трампом”.

– Дональд Трамп та його сходження на посаду президента США у 2016 році мають разючу подібність із… новою політичною сенсацією Аргентини Хав’єром Мілеєм, – пише NYT.

Під час передвиборчої кампанії Мілей з’являвся на мітингах з бензопилою, яка мала символізувати його обіцянку скоротити державні видатки та оздоровити аргентинську економіку.

Він пообіцяв закрити аргентинський Центробанк, відмовитися від національної валюти та перевести країну на долар США. Ці заяви спровокували подальший обвал аргентинського песо.

Крім того, Мілей обіцяв викинути панівну “політичну касту” з владних кабінетів і “посилити контроль над витратами корумпованих політиків”.

Серед інших обіцянок Мілея – приватизація державних компаній, різке скорочення уряду Аргентини (з 18 до 8 міністерств) та кількості чиновників, скорочення субсидії на газ та електрику, переведення державної освіти на ваучерну систему, а системи охорони здоров’я – на страхову.

Хав'єр Мілей

Фото: Getty Images

Він запевнив, що державні витрати будуть скорочені на 15% ВВП Аргентини. Експерти вже застерегли, що це може вимагати значного зменшення видатків на пенсії, освіту та громадську безпеку.

Хав’єр Мілей критикував пресу та Папу Римського Франциска, назвавши його “представником зла на Землі”. Політик називав зміни клімату частиною “соціалістичного порядку денного”, пообіцяв послабити контроль над зброєю, поставив під сумнів результати останніх президентських виборів у Сполучених Штатах і Бразилії.

Мілей виступає проти абортів, однак заявив, що міг би підтримати легалізацію наркотиків.

Саме войовничий політичний стиль його виступів викликав порівняння з Трампом.

Як пояснив виданню NYT Федеріко Фінчелштейн, керівник історичного факультету приватного університету The New School у Нью-Йорку, Мілей, Трамп і Болсонару є представниками сучасної ультраправої політики, яка характеризується нападками на інститути влади, дискредитацією ЗМІ, недовірою до науки, культом особистості.

– Трамп є іконою цієї нової форми крайнього популізму. І Мілей хоче наслідувати його, – вважає Фінчелштейн.

Особливістю передвиборчої кампанії Хав’єра Мілея є активна агітація за нього багатьох молодих інфлюенсерів у соцмережі ТікТок.

Його опонент – міністр економіки Аргентини Серхіо Масса пропонує виборцям визначеність, а не радикальні зміни. Він є представником перонізму – популістично-націоналістичної течії, названої на честь експрезидента країни Хуана Перона. Прихильники перонізму виступають за максимальну роль держави в економіці.

Масса підтримує скорочення податку на доходи працівників та пільги для малих і середніх підприємств.

Тож уже 19 листопада аргентинці визначать курс їхньої країни на найближчі роки.

Читайте також

Україна може отримати від Аргентини російські гелікоптери – ЗМІ

Мi-171 ВПС Чехії

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: fakty.com.ua

Залишити відповідь